Wytwarzanie i eksploatacja narzędzi skrawających z powłokami przeciwzużyciowymi
W monografii ujęto w sposób syntetyczny podstawowe informacje na temat rodzajów, budowy i metod wytwarzania elementów składowych powleczonego ostrza skrawającego – powłoki, podłoża i warstwy przejściowej. Określono podstawowe zasady doboru materiałów powłoki i podłoża w zależności od warunków skrawania. W tym celu zamieszczono ogólny opis mechanizmów zużycia ostrzy skrawających (z uwzględnieniem narzędzi z powłokami) i sformułowano przesłanki ograniczenia poszczególnych postaci zużycia.
Przedstawiono również badania wpływu zastosowania twardych powłok na właściwości eksploatacyjne ostrzy skrawających ze stali szybkotnących, węglików spiekanych i ceramiki narzędziowej. Badania te zostały wykonane samodzielnie przez autora lub z jego znacznym udziałem. Na końcu monografii omówiono synergizm właściwości technologicznych i eksploatacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem metod hybrydowych oraz kierunki rozwoju inżynierii powierzchni w zakresie wytwarzania materiałów na podłoża ostrzy skrawających i powłoki przeciwzużyciowe, a także przykładowe wyniki badań wpływu zastosowania twardych powłok na narzędziach skrawających na jakość technologiczną przedmiotów obrobionych.
Celem pracy jest przekazanie w zwartej postaci możliwie kompletnej wiedzy o złożonych zagadnieniach związanych z wytwarzaniem i eksploatacją współczesnych narzędzi skrawających. Publikacja ta jest pomyślana również jako lektura uzupełniająca z zakresu inżynierii powierzchni narzędzi skrawających dla studentów wydziałów mechanicznych; dlatego zamieszczono w niej definicje podstawowych pojęć z inżynierii powierzchni i obróbki skrawaniem.